Popularność jogi z dnia na dzień wciąż rośnie. Na całym świecie ćwiczy ją ponad 200 milionów osób. Trudno zliczyć wszystkie zalety wynikające z regularnego praktykowania tego indyjskiego systemu ćwiczeń, wpływającego zarówno na ciało jak i ducha.
Wysiłek fizyczny wzmacnia naszą kondycję i poprawia samopoczucie. Niewiele aktywności ma jednak tak dobroczynny wpływ na cały organizm jak joga, która nie tylko uelastycznia nasze ciało, ale także obniża ciśnienie, poprawia trawienie czy reguluje gospodarkę hormonalną u kobiet. Ćwiczenia pozwalają również na zredukowanie stresu. A to wcale nie wszystko.
Kilka słów o jodze
Joga to system ćwiczeń, które służą doskonaleniu ciała, ducha i umysłu i ich wzajemnego zintegrowania. Nazwa pochodzi od sanskryckiego „yuj”, oznaczającego jedność, integrację. Wywodzi się z Indii, gdzie zaczęto go praktykować niemal 5000 lat temu. Należy pamiętać, że joga ma wiele odmian; można wyróżnić cztery główne nurty – hatha jogę (w tym przypadku nacisk jest położony na ćwiczenia fizyczne), radża jogę (tutaj najważniejsza jest medytacja), jynana-jogę (wiedza, poznanie) oraz karma-jogę (działania społeczne). Największą popularnością cieszy się hatha-joga, którą również można podzielić na wiele rodzajów (np. ashtanga, vinyasa).
Ćwiczenie jogi: korzyści
Wpływ jogi na zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne jest potwierdzony przez wiele badań. Joga pomaga także zwiększyć świadomość własnego ciała, co może przydać się nawet przy wykonywaniu tak prozaicznych czynności jak siedzenie przy biurku (bez obciążania kręgosłupa) czy chodzenie w kilkunastocentymetrowych szpilkach. Zalet jest znacznie więcej; joga zwiększa elastyczność różnych grup mięśniowych (w szczególności kręgosłupa), dodatkowo obniża ciśnienie, zmniejsza poziom cukru we krwi czy zwiększa wydolność płuc. Oprócz tego pomaga uśmierzyć ból mięśniowy i – co ważne dla kobiet – reguluje gospodarkę hormonalną. Pozytywnie wpływa także na zdrowie psychiczne – przede wszystkim obniża poziom stresu i pomaga się zrelaksować. Poprawia się również nasza samoocena i poczucie wewnętrznej równowagi.
Joga – trening dla każdego
To kolejna zaleta jogi – może ją uprawiać praktycznie każdy, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Nawet osoby borykające się z różnymi problemami zdrowotnymi (a także kobiety w ciąży i w trakcie menstruacji!) mogą bez przeszkód ćwiczyć jogę. Zasada jest jedna – każdy (najlepiej w konsultacji z instruktorem) powinien wybrać takie asany, które będą dla niego najodpowiedniejsze. W przypadku jogi trudno też o wymówkę związaną z brakiem odpowiedniego miejsca do ćwiczenia – oprócz klubów fitness można trenować także w ramach zajęć akademickich lub samodzielnie, w domu.
Podstawowe akcesoria
Joga nie wymaga zbyt wielu akcesoriów, co jest zresztą dodatkowym plusem. Niezbędna i najważniejsza jest odpowiednia mata – dzięki temu nie będziemy ślizgać się przy wykonywaniu intensywniejszych ćwiczeń. Najlepiej, jeśli jest wyprodukowana z ekologicznych materiałów, takich jak chociażby kauczuk – są one nie tylko biodegradowalne, ale również w pełni bezpieczne dla zdrowia (pozbawione substancji chemicznych, które mogą znajdować się w tradycyjnych matach PVC). Własna mata to podstawa także w sytuacji, gdy uczęszczamy na zajęcia do klubu fitness czy w ramach zajęć akademickich – to nie tylko większy komfort, ale również dbałość o higienę.
Podsumowując – w jodze każdy znajdzie coś dla siebie, zwłaszcza, jeśli zależy mu na zdrowym ciele i lepszym samopoczuciu. Warto pamiętać, że wpływ jogi na zdrowie i nasze życie może być naprawdę ogromny, a jej uprawianie nie jest kosztowne i nie wymaga specjalnych umiejętności.
Dodaj komentarz